Genel, HER ŞEY
Leave a Comment

Moda Çöpe Gitmesin!

 

Bu sene yaz bir türlü gelemedi ancak 23 Nisan kapıda. Ben her sene, 23 Nisan’da yazlık kıyafetleri çıkartır ve durum değerlendirmesi yaparım. Kışlıklar içinse tarih 29 Ekim. Bu sene özel, bir stil danışmanı olarak gardırop detoksumu yapacağım. Hoş, benim zaten az eşyam var ama hala giymediklerim çıkıyor. Peki şu son günlerin moda deyimi ‘Gardırop Detoksu’nda nelere veda etmeliyiz? Cevap basit, giymediğiniz ve/veya giyemediğiniz kıyafetler ve aksesuarlar! Bu temizliği bir stil danışmanı ile yapmanızı tavsiye ederim. Ancak eğer buna müsait değilseniz, işte size bir kaç ipucu. Bu liste sayesinde gardırobunuzda neleri tutmamanız gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Bağış yaparak ihtiyacı olanlara yardım edebilir, geri dönüşüme bırakarak doğaya saygınızı sunabilirsiniz.

Gardıroptan Çıkartmamız Gereken Kıyafetleri Nasıl Belirleyeceğiz? 

– İyi durumda olan ama artık giymekten sıkıldığınız kıyafet, ayakkabı, aksesuar, çanta

– Kilo alma/verme sonrası size dar/bol gelen kıyafetler. Örneğin, ‘Birgün zayıflarım diye size 2 beden küçük gelen her şeyi lütfen gardıroptan çıkartın. Eğer zayıflarsanız, zaten gidip yenisini almak isteyeceksiniz. Eğer zayıflayamıyorsanız, o kıyafetler her allahın günü size kilo veremediğinizi hatırlatırlar. Bu yüzden lütfen onları çıkartın.

– Artık yırtılma seviyesine gelmiş, ‘Olmadı evde giyerim’ kategorisine dahil ettiğiniz 150 parça kıyafeti, hiç olmadı 10’a indirin ve kalanları gardıroptan çıkartın.

– Size kötü günleri (ölüm, boşanma/ayrılma, kaza vs) hatırlatan kıyafetleri mutlaka çıkartın. Baktıkça o kötü günleri hatırlatan hiçbir şeyi lütfen dolabınızda tutmayın. Bunun tam tersi olarak, sizi mutlu eden kıyafetleri de sakın dolabınızdan çıkartmayın. Size küçük gelse de , eskise de bunları çocuklarınıza hatıra bırakın. Bir hikayesi olan her eşya çok değerlidir.

– Bedeni, modeli, rengi vs size uygun olmasına rağmen eğer bir kıyafeti, ayakkabıyı 1 seneden fazla süredir giymediyseniz, artık o sizin değildir. Bunları lütfen hemen bağışlayın.

Peki, Bu Kıyafetleri Nereye Bağışlayabiliriz? Her Kıyafet, Ayakkabı Bağışlamaya Uygun Mudur?

Bunun cevabı biraz da nereye bağışladığınız ile ilgili. Örneğin, bir gece kıyafetini gidip depremde mağdur olmuş aileler için yapılan bir yardım kampanyasına bağışlayamazsınız. Bağış ve yardım kampanyalarının gerçekten muhtaç kişiler için yapıldığını hiçbir zaman unutmayın. Bu yüzden, nereye bağışta bulunuyorsanız ona göre kıyafet seçin.

Öncelikle ‘Cicili bicili kıyafetleri ne yapabilirsiniz’ ile başlayalım: 

– İnternette 2. el ürün satan mağazalar var. Burada satmayı deneyebilirsiniz. Mesela şu günlerde Moda Cruz çok moda. Ben denedim ancak pek başarılı olamadığımdan üyeliğimi dondurdum.

– Benim en çok özendiğim etkinliklerden olan ‘Garage Sale’, yani evin önüne çıkartıp satma etkinliği. Ancak bu ülkemizde çok yaygın değil. Bunu şöyle yapabilirsiniz. Kıyafetlerini elden çıkartmak isteyen 3-4 arkadaş bir araya gelip eşe dosta duyuru yapıp evinizde yapabilirsiniz. Eğer kişi sayısı artarsa bir pop-up store’u , yani geçici mağaza, günlük kiralayabilirsiniz. İşi büyütürseniz bir cafe ile anlaşma yapıp onlara da müşteri kazandırabilirsiniz. Garage Sale yapan kimler var, mesela Tülin Kermen. Instagram hesabından duyurularını takip edebilirsiniz.

– Satmakla ne uğraşacağım diyorsanız eş-dost veya akrabalarınıza sorun. Elbet isteyen çıkacaktır. Örneğin ben kuzenlerime yolluyorum.

Hiç giymedim! Instagram hesabımdan isteyen olur mu diye sordum 🙂

 

– Geçenlerde Aslı’nın Dolabı diye bir siteye rastladım. Sosyal sorumluluk projesi ve çok başarılı. Bir göz atın!

Bağışlanacak Kıyafetler: 

Kıyafet yardımı kabul eden onlarca vakıf var. Örneğin, Mor Çatı Kadın Sığınma Merkezi. Ben genellikle bizim köye yolluyorum. Oradan ihtiyacı olanlara dağıtılıyor. Bazen de Kadıköy Belediyesi Şaşkınbakkal Eğitim ve Sosyal Destek Merkezi‘ne bırakıyorum. Onlar gerekli kişilere iletiyorlar. Hatta buraya kitap bağışı da yapabiliyorsunuz. Siz de oturduğunuz bölgedeki belediye ile iletişime geçip detayları öğrenebilirsiniz.

Artık Atılması Gereken Kıyafetler:

Hadi tişörtleri temizlik bezi yaptınız, kalanlar? Çöpe atacağınıza geri dönüşüme atın! Artık bir çok büyük markanın böyle sosyal hizmet çalışması var. Çoğu zaman geri dönüşümde kullanıyorlar. Bazen de hayvan barınaklarına bağışlıyorlar.

– Benim en sevdiğim kampanya, H&M‘in ‘Moda’nın Yok Olmasına İzin Vermeyin’ kampanyası. Çöpe giden tonlarca kıyafetin aslında 95%’inin geri dönüşüme kazandırılabileceğini biliyor muydunuz? Kıyafet geri dönüşümü nasıl oluyor, buraya tıklayınız

hm-recycling-box

H&M Kıyafet Toplama Kutusu

– Boyner’in “İyiliğe Dönüştür” kampanyası bir sosyal sorumluluk projesi ve 2015 yılı sonuna kadar devam edecek.

boynerwebbannerr-700x352

Boyner “İyiliğe Dönüştür” Kampanyası

 

Intimissimi ise eskimiş iç çamaşırlarınızı geri alıp geri dönüşümde kullanıyor. Hem de yeni ürün alırsanız indirim yapıyor, detaylar için buraya tıklayınız 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s