Genel, İSTANBUL
Leave a Comment

BANKSY – Minik Bir İtirazım Var!

Bir sanat eleştirmeni değilim ama Global Karaköy’de 29 Şubat’a kadar devam edecek ‘The Art of Banksy – Kırmızı Balonun Peşinde’ sergisini çok eleştiresim var. Önce bilmeyenler için Banksy kim, ona bakalım.

Vikipedia’ya bakarsanız aynen şöyle diyor; “Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır. ‘Gerilla artist’ olarak anılan sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren  mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor”. Çok güzel, kısaca bilgi sahibi oluyoruz çünkü belli ki bu arkadaş onun hakkında çok bilgi sahibi olmamızı istemiyor.

İlk eleştirim geliyor!!! Madem sanatçımız kapitalizm karşıtı, adım alarak yürürseniz 15 dakikada gezebileceğiniz, aynı graffitinin farklı farklı renkteki versiyonlarının sergilendiği bir gösteriye neden 35 TL fiyat biçtiniz? Kesinlikle pinti ve cimri birisi değilim (hatta müsrif bile diyebilirsiniz) ve kesinlikle bu sergiyi küçümsemiyorum, ‘Şu kadardan fazla etmezdi.’ gibi kaba bir yaklaşımda da bulunmayacağım. Ancak fiyat ve sanatçının dünya görüşü tamamen zıt olmuş. Madem eve gelip googledan diğer eserlerine bakacaktım, o zaman ben 3-4 graffiti için neden Karaköy’e gittim? Tamam, Flower Thrower, Kissing Coppers gibi çok meşhur olanları vardı ama ben hayal kırıklığına uğradım.

Global Karaköy’e girince “Bilet nerden alabilirim?” diye sorunca bana bir karavan gösterdiler. Töbe yarabbim, bu karavanı biletçi yapmak umarım küratör Steve Lazarides’in fikri değildir. Saçma bir şekilde eskitilmiş, üzeri daha da saçma ve özensiz sprey boya ile boyanmış! Herhalde “İçeride çok eser yok, biz de böyle böyle fazlalaştırmaya çalışıyoruz.” demek istiyorlar. Bilet satan çocuklara da ayrıca acıdım vallaha, o minicik, sıkıcı yerde tüm gün bilet sat 🙂 Neyse vestiyer ücretsizdi, bilete 35 TL alınca vestiyerden para almamalarına şaşırdım doğrusu!

Banksy - Flower Thrower

Banksy – Flower Thrower

Bir diğer sorun ise hiç bir bilgi kaynağının olmayışı! Bu eser ne için çizilmiş, neden bunu çizmiş vs vs vs anlatan bir kitapçık, olmadı broşür kesin olmalıydı. Eserlerin altında sadece eser adı ve yapım yılı yazıyordu. Mesela graffitiler hangi şehirde, hangi bölgede çizilmiş yazılabilirdi. Tamam, onu da paralı yapsalardı ama gelip beğendiğim eserlerin detaylarına yine googledan baktım. İlk odada bir koltuk takımı ve duvar yazısı vardı. Merak ettim, onun anlamı neydi ama bilgi kitapçığı yoktu.

Üçüncü salon Londra metrosu gibi yapılmış, meşhur kırmızı telefon kulübesi de vardı. Ancak onun dışında projektörden yararlanılmış. Tek pişmanlığım, oradaki şekerci dükkanından şeker almamış olmam. Meğer dekor değilmiş ve yenilebiliyormuş. Bu yazıyı okuduktan sonra giderseniz benim için de 3-5 şeker yiyin 🙂

Banksy - Rahibe Teresa

Banksy – Rahibe Teresa

Bazı eserlere çok güldüm. Mesela yukarıdaki Rahibe Teresa resmi. Üzerinde şöyle yazıyor; “Bu kadından çok değerli bir ders aldım, her gün nemlendirici sürün!”. Aşağıdaki Kraliçe Elizabeth ve Hz İsa versiyonları da çok hoşuma gitti. Adamın kimliğini saklaması bunları görünce bayağı anlam kazanıyor.

Banksy - Jesus

Banksy – Jesus

Gelelim gezimizin sonundaki dükkana, insana “Almayın ya, vallaha gereksiz pahalı!” hissi uyandıran bu souvenir dükkancığında tabure 250 TL, resimler ise 650 TL gibi fiyatlardaydı. Girişte verdiğim 35 TLnin hayal kırıklığından olsa gerek, buradaki fiyatlara da bir OHA, YUH, ÇÜŞ çektikten sonra olay yerini terk ettim. 38 yaşımda bir gerçeği anlamış bulunuyorum, Karaköy demek her konuda düdüklenmek demek :)))

Naçizane fikrim, bu 35 TL ile bir tiyatroya gidin. En azından tiyatrocu 2 saat sahnede kalıp emek harcıyor, onu alkışlayıp mutlu etmiş olursunuz. Banksy Bey’in eserlerine de googledan bakın!

İlave not: Bu yazımı okuyan bir dostum aşağıdaki linki yolladı ve sinirler zıpladı. Meğer Banksy’nin bu sergiden haberi yokmuş, küratör Steve Lazarides ile Banksy 10 yıldır görüşmemişler bile! Öööf!!!

Banksy’nin bu sergiden haberi yok

This entry was posted in: Genel, İSTANBUL

by

Merhaba ben Zehra, Aralık 1977 doğumluyum ve tam zamanlı Yay Burcuyum. Kendimi "Ayakları Yere Basan Hayalperest" olarak tanımlayabilirim. Vakit ve nakit buldukça seyahat ederim. Bunlar hakkındaki notları ise bloglarıma veya canım dert ortağım 'Kırmızı Kaplı Defterim'e yazarım. Bu blogda sizlerle paylaşmaya değer gördüğüm her şeyi yazıyorum. Her zaman her türlü beğeniye, eleştiriye açığım. Ben bu blogu çok seviyorum, artık bir de youtube kanalım var, umarım sizler de güzel vakit geçirirsiniz ...

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s