Ne zamandır canım Başak’cığım ile birlikte seramik yapmak istiyordum. Sonunda 28 Mayıs’ta atladık ve Başak’ın Bahçeşehir Ardıçlı Evler’deki stüdyosuna gittik. Hava çok güzeldi ve İstanbul’da pek karşılaşmadığımız az trafik günlerinden biriydi. Başak anlattı ve ben yaptım. Neler mi yaptım? Aşağıdaki fotoğraflarda çamurdan fırına verilene kadar anlatmaya çalışacağım. Buradaki tekniğin adı Çimdik Obje Tekniği (Pinchpot Technique). Başak’ı Instagram’da takip etmek isterseniz hesabı @basaksceramicart

Öncelikle en önemlisi çamur. Başak yerli beyaz çamur kullanıyor. Yaklaşık 20 kgluk vakumlu poşette geliyormuş. Her seferinde kullanacağınız kadarını bir tel yardımıyla kesiyordunuz. Bu seramik işinin püf noktası hava kabarcığı olmaması. Eğer olursa fırında patlama olasılığı çok yüksek. Bu yüzden çamur vakumlanmış olarak geliyor.

Seramik atölyesi bahane, Başak’cığımla harika bir Pazar günü geçirmek şahane. Tabii bol bol gülüp video çektik. Bir sonraki dersimiz bu çanak çömleği sırlamak ve tekrar fırına vermek olacak. Bakalım benim eciş büçüş koleksiyon nasıl bir hal alacak.

Hepinize bol bol yeni hobili günler dilerim…