ATÖLYE, Genel, HER ŞEY, KARADENİZ, TÜRKİYE, YEMEK
Leave a Comment

Ev Yapımı Ekmek

19 Mayıs gecesi Sümer Köyü’ne geldik ve hemen yattık uyuduk. Sabah kalktık, kapıda Emine Abla ve elinde yeni yaptığı ekmeği ve armut pekmezi. Yemelere doyamadık tabii. Sağolsun Emine Abla bize yapmayı da öğretti, sonraki gün kuzine ateşinde kendi ekmeğimizi kendimiz yaptık. Tabii orada yok tam buğday unu, keçiboynuzu unu falan yok, bildiğimiz beyaz un ve pakmayadan ekmek yapılıyor. Bir de lezzetli oluyor, aman allahım! Buyrun tarifi, afiyet olsun!

Tarifte un ve maya göz kararı alınıyor. Fotoğraftaki kap kadar un yeterli. Bunu yapa yapa kıvamını tutturuyorsunuz. Hazır mayayı 1 tatlı kaşı kadar şeker ile ılık suda 15 dakika kadar bekletin. Sonra unun ortasını havuz gibi açıp su ve mayayı koyun. Kıvam aldıkça su eklemeye devam edin. En sonunda elinize yapışmayan ama katı da olmayan bir kıvam elde etmeniz lazım. Yağladığınız tepsiye bir avuç hamur olacak kadar hamurları yerleştirin. Aşağıdaki fotolarda görebilirsiniz. Sonra kuzineye koyuyorsunuz ve kızarana kadar pişiriyorsunuz, yanlış hatırlamıyorsam bizimki 20 dakikada pişti.

 

 

Un, maya ve şeker. Sağdaki tepsi de ekmeği pişireceğimiz tepsi.

 

 

Fırına vermeden önceki hamurun son hali

 

Emine Abla öğretti, biz ekmek yaptık. Bu da kuzine fırınından çıkmış hali ve çook lezzetli!

This entry was posted in: ATÖLYE, Genel, HER ŞEY, KARADENİZ, TÜRKİYE, YEMEK

by

Merhaba ben Zehra, Aralık 1977 doğumluyum ve tam zamanlı Yay Burcuyum. Kendimi "Ayakları Yere Basan Hayalperest" olarak tanımlayabilirim. Vakit ve nakit buldukça seyahat ederim. Bunlar hakkındaki notları ise bloglarıma veya canım dert ortağım 'Kırmızı Kaplı Defterim'e yazarım. Bu blogda sizlerle paylaşmaya değer gördüğüm her şeyi yazıyorum. Her zaman her türlü beğeniye, eleştiriye açığım. Ben bu blogu çok seviyorum, artık bir de youtube kanalım var, umarım sizler de güzel vakit geçirirsiniz ...

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s