Amatör bisikletçilerin koştuğu uzun yol bisiklet yarışlarına Gran Fondo deniyor. Bir spor müsabakası olmasının yanı sıra bir sosyal sorumluluk hareketi kapsamında bisikletçiler bir araya geliyorlar. Mesafelere göre ‘Gran Fondo’, ‘Mezzo Fondo’ ve ‘Fondo’ olarak değişiyor. Avrupa’da koşulan bazı gran fondolar ise şöyle; Follina İtalya’daki Prosecco Cycling Classic, Bagneres de Luchon Fransa’daki La Ronde Picarde ve Santarém Portekiz’deki Tejo e Serras Granfondos. Türkiye’ye geldiğimizde Veloturk‘un Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler sloganıyla, Türkiye’de bisiklet kültürünü yaymak, spora teşvik ve çocuklara bisiklet ulaştırmak amacıyla düzenlediği Gran Fondolar var. Geçen sene Erciyes ve Çeşme yapıldı. 2017’de Adana Gran Fondo yapılacaktı ancak son anda iptal edildi. Biz Murat ile geçen seneki (2016) Çeşme Gran Fondosuna katıldık. Şimdi size o hafta sonunu anlatayım.

Bizim bisikletler karbon olduğundan ve benim taşıma çantam olmadığından İstanbul’dan tır ile nakliyeye verdim. Bahtsız bedevi olarak benim bisiklet daha tıra binemeden çalınmış ve bunu biz Çeşme’de konteynır açıldığında anladık. Neyse bana hemen bisiklet bulundu ve ben onunla yarıştım. Ancak kadro boyu biraz büyük geldi. Zaten moralim bozulduğundan hiç gran fondoda bisiklet sürme zevkim kalmamıştı ama yine de laylaylom sürüşe çıktım. 2016’da kısa parkur 56 km kadardı ve bana bayağı uzun geldi. Yarıştan önceki haftalarda ağır bir grip geçirdiğim için hiç antreman yapamamıştım. üstüne bir de büyük bisiklet olunca pek başarılı bir sürüş çıkartamadım ama olsun, güzel bir tecrübe oldu. Bu sene daha sıkı hazırlanmayı planlıyorum. Bir de bu sene uzun parkurda sürüş yapacağım, bakalım nasıl olacak. Tabii burada o tecrübeyi de yazacağım.

Gran fondoya en fazla 1000 kişi alınıyor, zaten parkur da bu kadarını kaldırır. Bu seneki Çeşme Gran Fondosu  5 Kasım 2017’de koşulacak.  Toyota Hybrid Kısa Parkuru ve Lapierre Uzun Parkur olmak üzere iki parkur seçeneğiniz var. Kısa parkurda yol bisikleti şartı yok ancak mutlaka kask takmanız gerekiyor. uzun parkurda ise sadece yol bisikleti ile katılabiliyorsunuz. Konaklama için Veloturk Radisson Blu ile anlaşmış ancak orada kalmanızı tavsiye etmem. Start Çeşme Marina’nın oradan verildiği için otel ve start arasında da bisiklete binmeniz gerekiyor. Biz Çilek Otel Marina‘da konakladık, tavsiye ederim. Start alanına da çok yakın. Ulaşımı ise İstanbul-İzmir arası uçakla, sonra Havaş ile Çeşme’ye gelerek yaptık. Zaten otel ile Havaş’ın bıraktığı yer çok yakın. Gran Fondo Çeşme 2017 için kayıtlar açıldı. Sınırlı kişi alındığından bir an önce kaydınızı yaptırın derim. Görüşmek üzere…

 

Veloturk Gran Fondo Çeşme startı beklerken.

 

Veloturk Gran Fondo Çeşme startında Murat

 

Veloturk Gran Fondo Çeşme startı

 

Veloturk Gran Fondo Çeşme’de Yaşar ve ben

 

Veloturk Gran Fondo Çeşme’de Yaşar ve ben

 

Veloturk Gran Fondo Çeşme