Son yıllarda beni bir Hititler merakı sardı. 2 sene önce Buket Uzuner‘in yazdığı Toprak – Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları kitabıyla bu merakım başladı. Biraz da utancımdan çünkü benim için keşfetmek nedense hep yurt dışı seyahatiydi. 2014 yılından beri fırsat buldukça Anadolu’yu geziyorum. Toprak’ı okuduktan sonra internetten araştırıp fotoğraflarını incelediğim Yazılıkaya’ya 2017 yılında gitmek nasip oldu. Karadeniz’i gezdiğim Bukla Tur ile bu sefer Çorum’a gittik. Hem trekking yaptık hem de HititLerin izini sürdük. Bu sefer gitmeden, yine bir Hitit hayranı ve araştırmacısı Mahfi Eğilmez‘in Hattuşa’dan Kaçış ve Anitta’nın Laneti kitabını okudum. Mahfi Eğilmez’in internet sayfasını mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Hititler tarihini hikaye gibi anlatıyor ve harika bilgiler var. Muazzez İlmiye Çığ’ın Hititler ve Hattuşa İştar’ın Kaleminden kitabı da buradaki kazıları anlatan bir kitap. Son olarak çok basit bir dille bu bölgeyi anlatan rehber kitap Hitit Başkenti Hattuşa – Alacahöyük-Şapinuva‘yı buraları gezerken yanınızda bulundurun. Duvarlardaki kabartmaları teker teker anlatıyor. Ben de aşağıdaki fotoğrafların altlarındaki bilgileri bu kitaptan yazdım. Biz Boğazkale’deki Başkent Demiralan Hotel‘de kaldık, zaten çok da fazla opsiyonunuz yok. Çok konforlu bir konaklama beklemeyin ama mevcutun en iyisi bu. Şimdi biraz Yazılıkaya’dan bahsedeyim.

Hattuşa’dan yaklaşık 2 km ötede bulunan Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı, bilinen Hitit kaya anıtlarının en büyüğü burası. Törenler, tüm Hitit Tanrı tasvirlerinin yer aldığı Hitit Panteonu önünde yapılırmış. Burada iki galeri bulunmaktadır. A Galeri’de 66, B Galeri’de 17 tane olmak üzere toplam 83 figür tasviri bulunmaktadır. Doğa koşulları sonucu figürlerin isimlerinin çoğu silinmiştir. İsimleri okunabilen tanrıların çoğu Hurri kökenli olduğu anlaşılmıştır. O dönemim tarihini anlatmak bana düşmez, yukarıda bahsettiğim kitaplarda hikaye gibi çok güzel anlatıyor. Ben aşağıdaki fotoğrafların altına kabartmaların açıklamalarını yazmaya çalıştım. Buralara giderseniz benden de selam söyleyin, en kısa zamanda ben de yine gideceğim. Görüşmek üzere…

 

Avlu, burada yıkanma ve ilk kült törenleri yapılıyor olmalıydı.
A Galeri – 64 nolu kabartma, Büyük Kral IV. Tuthaliya – Sol üstteki kartuş Büyük Kral IV. Tuthaliya kartuşu. 
Galeri A 36-37 nolu kabartmalar; Tanrı Sauska’nın hizmetkarı Kulitta ve Ninatta

 

Galeri A – İsmi bilinmeyen Tanrılar

 

Galeri B – 81 nolu kabartma; Fırtına Tanrısı Teşub’un oğlu Şarruma’nın Kral IV. Tuthaliya’yı kucaklayışı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeri A Ana Sahne – 38-46 nolu kabartmalar; Hava Tanrısı Teşub ile Güneş Tanrıcası Hepat’ın karşılaşması tasvir ediliyor.
Galeri B girişi – 67 nolu Aslan başlı cin

 

 

Galeri B – 69-80 nolu kabartmalar; 12 Yeraltı Tanrısı