Genel, HER YER, TÜRKİYE, YOGA
Leave a Comment

Hızır Kamp’ta Yoga Tatili

Eminim herkesin aklına Hızır Kamp diyince huzur geliyordur. 3-7 Ağustos 2016’da, Mey Elbi ve Devrim Akkaya‘nın yoga tatili için ilk defa Hızır Kamp’a gittim. Hem kamptan hem de yoga tatilinden bahsetmek istiyorum çünkü artık gideceğim yerler konusunda seçici olduğum için, buraya gitmekle nasıl doğru bir karar vermişim, anlatmak istiyorum.

Hızır Kamp

Google’a Hızır Kamp diye aratırsanız maalesef talihsiz bir kaza haberle karşılaşıyorsunuz ama bu sakın sizi yanlış yönlendirmesin. Zaten kamp sahipleri bu olayda suçsuz olduklarını ispat ettiler. Kamp tek kelimeyle bir harika! Kaz Dağları’nda Mehmetalanı Köyünde. Tarifi web sayfalarından bulabilirsiniz ama kısaca şöyle. Akçay’da Zeytinli Köyü’nden Kaz Dağları Milli Parkı sapağından sapıp yukarı çıkıyorsunuz, yaklaşık 2 km sonra Hızır Kamp’a varıyorsunuz. Orada 4 gece nasıl uçtu gitti, anlamadım. Öncelikle konaklama seçeneklerinden bahsetmek istiyorum. Nasıl konaklarsanız konaklayın, önceden kampa haber vermeniz ve 1 gecelik ödeme yapmanız gerekiyor. Yoldan geçenler alınmıyor ve kampta günübirlik konaklama seçeneği yok. Kendi çadırınızda, kampın çadırında, bungalov evde veya tuvaletleri olan taş-ahşap evde kalabiliyorsunuz. 2016 yılında radikal karar alıp kendime çadır aldığım için ben kendi çadırımda konakladım. Bana vadini en yukarı tarafında, mandalina ağaçlarının altında bir yer verdiler. Sabahları tavuk hanımlar ve horoz beylerle uyandım. Kampta ortak tuvalet kullanılıyor ama o kadar kişinin kullanmasına rağmen tertemiz. Sakın “Ben ortak tuvalet kullanamam, o no!” diye düşünmeyin, cidden çok temiz. İki tane duşlu, bir tane de sadece tuvalet var, bu yüzden herkese yetiyor. Zaten yazın yıkanmaya çok gerek de yok, çaya girip tatlı suda ıslanmanız  yeterli! Sabah kahvaltı ve akşam yemek konaklama ücretine dahil. Yemekler çok lezzetli ve sağlıklı. Öğlen mutfak açık, isterseniz yiyorsunuz ve fiyatlar çok uygun. Ben her öğlen sebze yedim, aynı evdeki gibi temiz ve lezzetli! Geçen seneye kadar internet yokmuş ama artık var. Günlük bir ücret karşılığı kullanabiliyorsunuz. Benim çadır internet alanına yakın olduğundan çadırdayken hep internet kullandım. Aslında hiç internet kullanmazdım ancak mesleğim sosyal medya olduğundan mecburen kullanmak zorunda kaldım. Onun dışında 3G, 4,5 G falan çekmiyor, yaniii “No telefon, yes mutluluk” tadında bir hayatınız oluyor.

Telefonsuz geçen 4 günden sonra diyebilirim ki, telefon iletişimi öldürüyor. Yogadan kalan vakitlerde telefonumuzu kurcalayamadığımız için birbirimizle muhabbet ettik ve bu benim çok hoşuma gitti. Keşke normal hayatta da bunu başarabilsek. Bu yüzden artık dostlarımla buluşunca telefonumu çantamdan çıkartmamaya karar verdim. Eğer canınız kimse ile konuşmak istemiyorsa, bol miktarda köşeye çekilebileceğiniz yer var. Mesela ben hamakta, sedirde bol bol kitap okudum. Cırcır böcekleri bana eşlik etti sadece. Ay yazarken bile çok özledim Hızır Kamp’ı ya 🙂 Aşağıdaki fotoğraflar zaten durumu anlatıyor. Biraz da yogadan bahsedeyim.

Çadır Alanı - Hızır Kamp

Çadır Alanı – Hızır Kamp

 

Hızır Kamp'ın Çadırları

Hızır Kamp’ın Çadırları

 

Hızır Kamp Bar

Hızır Kamp Bar

 

Bungalov

Bungalov

 

Hızır Kamp Öğle Yemeği

Hızır Kamp Öğle Yemeği

 

Hızır Kamp Sedir

Hızır Kamp Sedir

 

Kitap Okuma Yeri

Dere Kenarında Dinlenme, Kitap Okuma Yeri

 

Hızır Kamp Internet Alanı

Hızır Kamp Internet Alanı

 

Zehra Çayda Yüzerken ...

Zehra Çayda Yüzerken …

 

Hızır Kamp Vadi Manzara

Hızır Kamp Vadi Manzara

 

Doğal Havuz

Doğal Havuz

 

Hamak Keyfi

Hamak Keyfi

 

hasan fıstık

Hasan fıstık ağacını sallıyor, fıstıklar düşüyor ve fıstık yoginiler fıstıkları topluyor!

 

Mey Elbi ve Devrim Akkaya ile Yoga Tatili

Şimdi malumunuz ben bir yogini değilim ama ilk defa Esra Sert ile Mayıs ayında yaptığım yoga tatilinden çok keyif alınca, hemen bu yoga tatiline de yazıldım. Çünkü eğer yoga tatili ise, hiç yoga yapmamışsanız bile katılabiliyorsunuz, her seviyeye göre akış yapılıyor. Zaten adı üstünde, tatil! Mey ve Devrim’in isimlerini hep duyardım, gördüğüm gibi yazıldım. Siz de onların tatiline rastlarsanız, mutlaka yazılın derim. Mesela Mart 2017 sonunda Kapadokya’da olacaklar, şimdiden haberiniz olsun. Sabah 8:00’de ve akşam 18:30’da olmak üzere, günde 2 ders yapılıyor. Her ders yaklaşık 90 dakika sürüyor. Hızır Kamp’ta bir çok yoga tatili oluyor, takip edin derim. Aşağıdaki fotoğrafları yoga grubunun whatsapp grubundan aldım ancak çeken kim, bilmiyorum. O yüzden adını yazamadım, özür dilerim.

Sağlıcakla kalın, hep doğa ile temas halinde olun. Topraktan geleceğiz, toprağa gideceğiz ama arada yine toprakla yaşamamız lazım! Namaste …

Yoga Workshop

Vinyasa

 

Yoga Workshop

Vinyasa

 

Yoga Workshop

Vinyasa masaj

 

Yoga Workshop

Vinyasa masaj

 

Yoga Workshop

Alttaki benim 🙂 Vinyasa

This entry was posted in: Genel, HER YER, TÜRKİYE, YOGA

by

Merhaba ben Zehra, Aralık 1977 doğumluyum ve tam zamanlı Yay Burcuyum. Kendimi "Ayakları Yere Basan Hayalperest" olarak tanımlayabilirim. Vakit ve nakit buldukça seyahat ederim. Bunlar hakkındaki notları ise bloglarıma veya canım dert ortağım 'Kırmızı Kaplı Defterim'e yazarım. Bu blogda sizlerle paylaşmaya değer gördüğüm her şeyi yazıyorum. Her zaman her türlü beğeniye, eleştiriye açığım. Ben bu blogu çok seviyorum, artık bir de youtube kanalım var, umarım sizler de güzel vakit geçirirsiniz ...

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s