Kurban bayramı yaklaşıyor ve yine deniz, kum, güneş dönemine denk geleceği için muhtemelen bir çoğumuz Yunan Adaları’na gideceğiz. Belki de gidemeyeceğiz çünkü 15 Temmuz olaylarından sonra OHAL ilan edilince çoğu kişinin, özellikle yeşil pasaportu olanların yurt dışına çıkması yasaklandı. Bu yazıyı yazarken hala bu yasak devam ediyor. Neyse, belki başka bir zaman gidersiniz, ben yazayım da sonra bilmiyorduk etmiyorduk olmasın!

Rodos Adası’nda bir çok film çevrilmiş, bunlardan biri de Navaron’nun Topları. 1961 yılında Anthony Quinn bu film için adaya gelince bu koyu çok beğeniyor ve Yunan hükumeti de bu koyu Anthony Quinn’e hediye edip onun adını veriyor. Daha sonra adada işler açılıyor sanırım ve Yunanlılar koyu kendisinden geri istiyor. Anthony Quinn mirasçıları ile Yunanlılar arasındaki dava hala devam ediyormuş. Bu bilgiyi Nereye Kaçsak blogundan aldığım bilgisini de buraya bırakayım 🙂 Yunanistan’da sahiller herkesin, yani orada şezlong var diye kiralamak zorunda değilsiniz. Havlunuzu serip siz de denizden yararlanabiliyorsunuz. Şezlong ve şemsiye kiralayacaksanız 2 şezlong ve 1 şemsiye fiyatı 10 EUR (2016 yaz fiyatı). Koyun orada temiz WC ve bir de büfe var. Fiyatlar gayet normal, amaç herkesin yararlanması, sırf zenginler tatil yapsın değil. Bu yüzden Yunan Adaları’nı çok seviyorum. Aşağıya bir kaç foto koydum ki fikriniz olsun.

Peki bu koya nasıl ulaşacaksınız? Merkezden yaklaşık 15 km uzaklıkta ve otobüs var. Taksi de tutabilirsiniz. Günübirlik araba da kiralayabilirsiniz. Otopark var ve ücretsiz. İyi eğlenceler, benim için de denizden çıkmayın emi 🙂

(Maalesef benim çektiğim fotolar silindiğinden buraya 02.09.2020 tarihinde google’dan bulduğum fotoları ekliyorum, çok üzgünüm) 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

Stegna Kozas – Rodos Balıkçı Tavsiyesi