Genel, HER ŞEY, YEMEK
Leave a Comment

San Sebastian Usulü Cheesecake Tarifi

Ay hep NY usulü cheesecake mi yiyeceğiz a dostlarım, buyrun size farklı bir lezzet. Cheesecake yerine rahmetli Arman Kırım gibi peynir keki diyebilir miyim? Derim, o zaman başlıyoruz. Böyle bir peynir kekinin varlığından Kasım 2016’da sosyal medya işlerini yaptığım Sirha İstanbul Fuarı’ndaki bir standda haberim oldu. Şimdilerde o markayı protesto ettiğim için maalesef adını buraya yazamıyorum. Instagramda yediğim tabağın fotoğrafını paylaşınca canım Elif’im (Alaz) benden bu peynir kekini yapmamı istedi. Ben de onu kırar mıyım? Tarifini hemen oradaki aşçıya sormuştum ama söylememişti. Ben de Bay Google’dan arayıp Food52‘deki tarifi denemeye karar verdim. Yazımın en sonundaki fotoğraf San Sebastian’daki La Vina Bar‘ın meşhur peynir keki, benim yaptığım değil. Diğer fotoğraflar benim yaptığım, eh fena değil, benzemiş işte 🙂 Bu peynir kekinin bir diğer adı da Bask Yanık Peynir Keki (Basque Burnt Cheesecake).  Siz de deneyin, bakalım sizinkisi nasıl olacak? Afiyet olsun!

San Sebastian usulü Peynir Keki için malzemeler;

  • 900 gr Philadelphia Krem Peynir (Ben burada labne peyniri kullandım)
  • 220 gr (1 3/4 cup) Pudra Şekeri
  • 7 adet büyük yumurta
  • 450 gr (2 cup) kadar kaymak
  • 30 gr (1/4 cup) un

Fırını 220 C’ye ısıtın. 23 cm genişliğindeki kilitli kek kalıbının içine yağlı kağıt koyun. Ancak kağıdı aşağıdaki fotoğraftaki gibi kabın dışına 3-4 cm taşacak şekilde yerleştirin. Ben 3 kat kağıt koydum çünkü bu akışkan bir kek. Kağıt kolayca yırtılabilir. Mikserin içinde krem peynir ve pudra şekerini pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın. Daha sonra yumurtaları teker teker bu karışıma ekleyin ve karıştırmaya devam edin. En son kaymağı ekleyip karıştırdıktan sonra mikseri kapatın. Unu bir spatula yardımıyla karışıma ekleyin. Bu karışımı kek kalıbına taşacak şekilde dökün ve fırında 50-60 dk kadar pişirin. Fırından çıktıktan sonra sıvı bir halde oluyor. 15-20 dk bekleyin ve daha sonra servis yapın.

 

Fırına girerken biraz sıvı bir kıvamda oluyor ancak daha sonra katılaşacak.

 

Biz soğumasını bekleyemediğimiz için biraz sıvı kıvamında yiyoruz. Fırından çıkınca siz biraz bekleyin, olur mu?

 

Ooh sohbet muhabbet ve dostlarla peynir keki keyfi

 

Food52 sitesindeki tarifin fotoğrafı, La Viña Bar Donostia-San Sebastian bu peynir kekiyle ünlüymüş. (Foto: Andrea Bearce Duty)

 

 

This entry was posted in: Genel, HER ŞEY, YEMEK

by

Merhaba ben Zehra, Aralık 1977 doğumluyum ve tam zamanlı Yay Burcuyum. Kendimi "Ayakları Yere Basan Hayalperest" olarak tanımlayabilirim. Vakit ve nakit buldukça seyahat ederim. Bunlar hakkındaki notları ise bloglarıma veya canım dert ortağım 'Kırmızı Kaplı Defterim'e yazarım. Bu blogda sizlerle paylaşmaya değer gördüğüm her şeyi yazıyorum. Her zaman her türlü beğeniye, eleştiriye açığım. Ben bu blogu çok seviyorum, artık bir de youtube kanalım var, umarım sizler de güzel vakit geçirirsiniz ...

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s