Ay hep NY usulü cheesecake mi yiyeceğiz a dostlarım, buyrun size farklı bir lezzet. Cheesecake yerine rahmetli Arman Kırım gibi peynir keki diyebilir miyim? Derim, o zaman başlıyoruz. Böyle bir peynir kekinin varlığından Kasım 2016’da sosyal medya işlerini yaptığım Sirha İstanbul Fuarı’ndaki bir standda haberim oldu. Şimdilerde o markayı protesto ettiğim için maalesef adını buraya yazamıyorum. Instagramda yediğim tabağın fotoğrafını paylaşınca canım Elif’im (Alaz) benden bu peynir kekini yapmamı istedi. Ben de onu kırar mıyım? Tarifini hemen oradaki aşçıya sormuştum ama söylememişti. Ben de Bay Google’dan arayıp Food52‘deki tarifi denemeye karar verdim. Yazımın en sonundaki fotoğraf San Sebastian’daki La Vina Bar‘ın meşhur peynir keki, benim yaptığım değil. Diğer fotoğraflar benim yaptığım, eh fena değil, benzemiş işte 🙂 Bu peynir kekinin bir diğer adı da Bask Yanık Peynir Keki (Basque Burnt Cheesecake).  Siz de deneyin, bakalım sizinkisi nasıl olacak? Afiyet olsun!

San Sebastian usulü Peynir Keki için malzemeler;

  • 900 gr Philadelphia Krem Peynir (Ben burada labne peyniri kullandım)
  • 220 gr (1 3/4 cup) Pudra Şekeri
  • 7 adet büyük yumurta
  • 450 gr (2 cup) kadar kaymak
  • 30 gr (1/4 cup) un

Fırını 220 C’ye ısıtın. 23 cm genişliğindeki kilitli kek kalıbının içine yağlı kağıt koyun. Ancak kağıdı aşağıdaki fotoğraftaki gibi kabın dışına 3-4 cm taşacak şekilde yerleştirin. Ben 3 kat kağıt koydum çünkü bu akışkan bir kek. Kağıt kolayca yırtılabilir. Mikserin içinde krem peynir ve pudra şekerini pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın. Daha sonra yumurtaları teker teker bu karışıma ekleyin ve karıştırmaya devam edin. En son kaymağı ekleyip karıştırdıktan sonra mikseri kapatın. Unu bir spatula yardımıyla karışıma ekleyin. Bu karışımı kek kalıbına taşacak şekilde dökün ve fırında 50-60 dk kadar pişirin. Fırından çıktıktan sonra sıvı bir halde oluyor. 15-20 dk bekleyin ve daha sonra servis yapın.

San Sebastian Cheesecake
San Sebastian Cheesecake
San Sebastian Cheesecake
San Sebastian Cheesecake
Ooh sohbet muhabbet ve dostlarla peynir keki keyfi
Food52 sitesindeki tarifin fotoğrafı, La Viña Bar Donostia-San Sebastian bu peynir kekiyle ünlüymüş. (Foto: Andrea Bearce Duty)