Herkese merhaba!

Artık sadece İtalya blogum ile ilgilendiğimden sanırım buraya pek yazamıyorum. Asında yazmak istediğim çok şey var, sanırım bu yüzden organize olamıyorum. Az önce bir kitabı bitirdim ve yine çok etkilendim. Şubat 2020’de 3 kitap okudum. Aslında 3 kitap ama aynı dönemde yaşamış 4 kadının hayatını anlatan kitaplar. Bence mutlaka okuyun, cumhuriyet kurulurken Türkiye’den nasıl kadınlar çıkmış. 

Bahriye – Elfin Tataroğlu

6 Ekim 1990 yılında, evine gönderilen bombalı bir kargo ile hunharca öldürülen çağdaş ilahiyatçı, Atatürkçü ve Türkiye’nin aydın kalemi,  Prof. Dr. Bahriye Üçok’un hayatını anlatan kitap beni derinden etkiledi. 1919 yılında Sivas’ta doğan (kitapta Sivas diyor ancak google Tranbzon doğumlu olduğunu yazıyor) Bahriye Üçok, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ilk kadın akademisyeni, Cumhuriyet Senatosu üyesi, Halkçı Parti’den Ordu milletvekili ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti parti meclis üyesidir. Ayrıca Atatürkçü Düşünce Deneği’nin kurucularındandır. Radyo programlarında gerçek islam dinini anlatmaya çalışan Üçok, Kasım 1988’da televizyonda yapılan bir açık oturumda, “İslam’da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı” iddialarına dayanan açıklamalarından sonra üzerine birçok tepki çekti ve tehditler almaya başladı. Zaten o dönem kimler kimler katledilmedi ki! Üçok’un muhafazakar kişiliğinin yanında nasıl da çağdaş bir Türk kadını olduğunu anlamak için bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. 

Ülker Banguoğlu Bilgin

Roman 1915 yılında Bursa’da başlıyor. Perizat’a hamile Münevver ve onların hayatını Perizat’ın kızı Ülker Hanım bizlere anlatıyor. Bu kitapta hoşuma giden şu oldu; genellikle cumhuriyetin kuruluş hikayelerinde savaştan çıkmış ülke ve sefaletten çıkan başarılı insanların hayatları kitap olur. Ancak burada savaşa rağmen hayatlarına devam eden, tabii ki savaşta bir çok şeyden mahrum yaşamışlardır, bir ailenin hikayesi var. Sanırım bu kitaptaki kadın dayanışmasını kendi ailemdeki kadın dayanışmasına benzettiğim için çok sevdim. Bunu da okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar …

Emine Adalet Kara Kahküllü Kız – Şaziye Karlıklı

Babası Sakarya Meydan Muhaberesi’nde şehit olmuş Adalet’in dansı olma arzusu ve 14 yaşında bu hayalinin peşinden koşması. Ben daha önce Emine Adalet’i duymamıştım. 1930-1940lı yıllarda tüm dünyada çok meşhur bir Türk dansçı ve şarkıcısıymış. İngiltere Kralı George VI.’dan Hitler’e kadar bir çok kişinin hayatında önemli rol oynayan, casusluk yapan Adalet’in hayatı yaşadığı yıllara göre harika. Bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.