Merhaba,

Şarap sevgimi sonunda teorik bilgilerle pekiştirip 2020 yılında iki tane uluslararası sertifika ile şenlendirdim. İlk Amerika merkezli International Sommelier Guild (ISG) IWC, yani intermediate wine certificate, sertifikası, diğer ise daha sınavına yeni girdiğim ve yakında sertifikası gelecek olan İngiltere merkezli Wine & Spirit Education Trust (WSET) 2. seviye sertifikası ve ikisiyle de çok gurur duyuyorum. Bu sertifikaları aldıktan sonra artık bol bol şarap içim tadım notu almam gerekiyor. Kendi çapımda notlar alıyorum ama buradan içtiğim şarapları paylaşmaya karar verdim. Üzümleri ve eşleştirdiğim yemekleri de yazmaya çalışacağım.

But first Champagne ….

Önce şampanya ama malum, Champagne Fransa’da bir bölgede üretilen köpüklü şaraplara verilen tescilli marka ismi, biz köpüklü şaraplarla başlayalım diyorum. Köpüklü şaraplarla ilgili videolar çektim, yeri geldikçe paylaşacağım.

Köpüklü Şarap Nedir? Giriş videosu
Ferrari – Riserva Lunelli 2008 Trentodoc
Fontanafredda Contessa Rosa Alta Langa 2014
Berlucchi Max Rose Franciacorta
Soldati La Scolca Blanc de Blancs
Monterossa Franciacorta Brut
Fontanafredda Alta Langa

Yukarıda 6 tane köpüklü şarap fotoğrafı koydum, hepsi klasik method (yani şampanya methodu) ile yapılmış İtalyan köpüklü şarapları. Şampanya içinde 3 çeşit üzüm olabiliyor, Chardonnay, Pinot Noir ve Pinot Meunier. Üretici firma istediği oranda karışım yapabiliyor. Sadece beyaz üzümlerden yapılıyorsa blanc de blancs deniyor. Extra brut ve brut yazanlar neredeyse şekersiz olarak düşünebilirsiniz. Sek az şekerli, dömisek biraz şekerli ve son olarak dolce/doux diyorsa şekerli köpüklü şarap olarak düşünebilirsiniz. Spumante ise İtalya’da köpüklü şarapların genel adı, Fransa’da ise Crémant deniyor. . İtalya’da özellikle kuzeyde çok iyi kalite klasik method köpüklü şaraplar yapılıyor. Ben şimdilik bu üç şarabı tavsiye edeceğim. Klasik method ile yapılanlar genellikle ekmek mayası tadında oluyor, meyve tadlarını seviyorsanız prosecco içmenizi tavsiye ederim. Ben şampanya veya klasik method köpüklü şarabı içerken genellikle yemek yemiyorum. Bunun yerine grissini gibi, şarabın tadını bastırmayacak basit şeylerle geçiştirmeyi tercih ediyorum. Klasik method nedir, bunun için alttaki videomu izlemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun …

Crémant de Bourgogne
Mini bir aperitivo
Klasik Method ile Yapılan Köpüklü Şaraplar